Відкритий лист НААУ до Генерального прокурора України

Шановний Юрій Віталійович!

 

Національна асоціація адвокатів України звертається до Вас з приводу виступу та коментарів на адресу адвоката Олега Татарова, наданих Вами 6 грудня цього року під час і після засідання Комітету з питань регламенту та організації роботи Верховної Ради при розгляді подання «Про надання згоди на притягнення до кримінальної відповідальності народного депутата України Новинського Вадима Владиславовича».

Засідання комітету транслювалося 6 грудня в прямому ефірі телебачення та стало “надбанням” усіх адвокатів та суспільства, оскільки містило численні порушення прав громадян та професійних прав адвокатів та лексику, використання якої заборонене в ефірі.

Насамперед, не відповідає Конституції  України та порушує право людини на правову допомогу Ваше твердження щодо неприпустимості участі адвоката  у засіданні комітету під час розгляду питання стосовно його клієнта - депутата В. Новинського. На початку засідання Ви заявили, що, на Ваше особисте переконання, "....неприпустимо, щоб у захисті тут, на комітеті, а не в суді, там вони мають таке право, виступала людина, яка очолювала слідче управління МВС”.

Такі висловлювання розцінюються однозначно як такі, що направлені на звуження можливостей захисту прав та законних інтересів громадян, блокують можливості обстоювання іхньої правової позиції, є формою публічного тиску на захисника та його дискредитації.

Помилковими й такими , що не грунтуються  на підставах закону є твердження, що адвокати мають право захищати права та інтереси громадян лише в судах. Це прямо суперечить положенням Конституції та законодавства, адже право на захист, гарантоване Основним законом кожному, не обмежується залою суду і не забороняється у стінах парламенту.

Кожен громадянин має право на професійну правничу допомогу, і конституційний інститут адвокатури забезпечує таке право кожному. При цьому законом “Про адвокатуру та адвокатську діяльність” не передбачено обмежень місця чи обставин для надання такої правової допомоги, а доступ клієнта до адвоката має бути безперешкодним.

Закон України “Про адвокатуру та адвокатську діяльність”  передбачає вільний вибір захисника своїх прав і забороняє ототожнювати адвоката з його клієнтом.

Національна асоціація адвокатів неодноразово зверталася до Вас з приводу систематичних порушень прав адвокатів саме шляхом ототожнення адвокатів з їхніми підзахисними. Ми неодноразово наголошували на тому, що принципові норми Конституції та профільного законодавства систематично зневажаються працівниками правоохоронних органів, особливо при розслідуванні резонансних справ, і факт надання Вами як очільником Генеральної прокуратури коментарів такого змісту лише легітимізує цю практику.

Найбільший резонанс не лише у професійній спільноті адвокатів, але й в усьому українському суспільстві викликали публічно висловлені у нецензурній формі зневажливі характеристики про адвоката Олега Татарова, які Ви собі дозволили зробити вже після завершення роботи Комітету ВР у присутності представників ЗМІ.

Цей прецедент обурив адвокатську спільноту, оскільки він є демонстрацією зневаги та безкарності порушень прав  адвокатів, образою їхньої людської і професійної гідності, що змушує нагадати Вам про засадничі принципи Основного закону, де права і свободи людини є найбільшим розділом, порушення яких має наслідком руйнацію правових основ держави.  Окрім того, за профільним законом, адвокатам гарантується захист їхніх прав, репутації та гідності.  

Комітет з питань захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності Національної асоціації адвокатів України, який 7 грудня провів екстрене засідання,  вважає цей прецедент черговою  спробою  дискредитації всього інституту адвокатури, а зроблені Вами коментарі на адресу адвоката Татарова такими, що вийшли за межі цивілізованого правового процесу й елементарних уявлень про норми спілкування та не мають нічого спільного з приписами статті  23 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність»,  якими встановлено,  що професійні права, честь і гідність адвоката гарантуються та охороняються Конституцією України, цим Законом та іншими законами.

Від імені Національної асоціації адвокатів України, яка об”єднує всіх адвокатів України, закликаю Вас через засоби масової інформації принести публічне вибачення перед адвокатом Олегом Татаровим, який має бездоганний авторитет та репутацію серед колег, є професійним захисником,  науковцем.  Також вимагаємо публічно попередити своїх працівників про те, що за порушення прав адвокатів законодавством передбачена відповідальність, і вона застосовується  незалежно від посад та відомств.

З приводу цієї ситуації, яка, окрім морального аспекту, містить всі ознаки порушення професійних прав адвокатів, права громадян на захист, конституційного принципу презумпції невинуватості, НААУ направить звернення до Президента України, голови Верховної Ради та ССВЕ, яка представляє адвокатуру Європи у відносинах з європейськими політичними та правовими інституціями.

 

З повагою

Голова НААУ, РАУ

Лідія Ізовітова


Джерело: http://unba.org.ua/news/2008-vidkritij-list-naau-do-general-nogo-prokurora-ukraini.html

Зв'яжіться з нами